Góry Świętokrzyskie

 Nieopodal Kielc rozciągają się najstarsze polskie góry – Góry Świętokrzyskie. Ich nazwa wywodzi się od relikwii Świętego Krzyża, przechowywanych w klasztorze na jednym ze szczytów, Łysej Górze. Największym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica, mierząca 612 metrów nad poziomem morza.

Góry Świętokrzyskie – historia

 Długoletnia historia tych gór wiąże się mocno z historią Polski. To właśnie w Górach Świętokrzyskich pojawiły się największe ze znanych nam obecnie skupiska dawnych hut żelaza, znanych już w czasach rzymskich i operujących na piecach nazywanych dymarkami.

 Huty te ulokowane były w okolicach Nowej Słupi, gdzie dziś możemy je oglądać w lokalnym muzeum. W czasach zdecydowanie nam bliższych, bo w XVIII wieku, w rejonie gór pojawiały się pierwsze huty żelaza z prawdziwego zdarzenia. Stąd też dziś ten rejon nazywany jest Staropolskim Okręgiem Przemysłowym. Pozostałości po tych zakładach można z kolei oglądać w Samsonowie i Bobrzy.

 Również podczas II wojny światowej Góry Świętokrzyskie były jednym z ważniejszych miejsc oporu polskiej ludności wobec niemieckiego najeźdźcy. Dość przypomnieć, że to właśnie tu operował pierwszy partyzant tej wojny – mjr „Hubal”. Istniejąca po dziś dzień Puszcza Świętokrzyska udzielała schronienia wielu innym oddziałom partyzanckim podczas wojny.

Góry Świętokrzyskie – zabytki

 W Górach Świętokrzyskich można oczywiście wędrować, ale wiele interesujących miejsc mieści się w dalszej odległości od pasm górskich. Jednym z takich ciekawych miejsc są ruiny zamku Krzyżtopór, należącej do rodziny Ossolińskich. Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego i nigdy go nie odbudowano. Robi ogromne wrażenie nawet jako ruina.

Krzyżtopór

 Wspomniane na początku relikwie Świętego Krzyża, mieszczące się na Łysej Górze, drugim co do wielkości szczycie gór, znajdują się w klasztorze benedyktyńskim. Miejsce założono w średniowieczu, od tamtej pory klasztor wielokrotnie przebudowywano, możemy zatem podziwiać różne style architektoniczne. Poza relikwiami miejsce to słynie ze średniowiecznych „Kazań świętokrzyskich”.

 Góry Świętokrzyskie nie porażają swą wysokością, są jednak wystarczające na kilkudniowy pobyt. Bliskość wielu interesujących miejsc powinna zadowolić nawet najbardziej wybrednych turystów.