Wrocław w dwa dni – co zobaczyć?

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Warto się do niego wybrać, nawet na kilka godzin czy kilka dni. Już weekendowy city break pozwoli poznać atmosferę miasta i zapoznać się z najważniejszymi jego zabytkami. Co zobaczyć we Wrocławiu, jeśli ma się tylko 2 dni?

Rynek we Wrocławiu

Pierwszym miejscem, gdzie swoje kroki kierują turyści, jest wrocławski Rynek i nic dziwnego, jest to jeden z najpiękniejszych i największych placów w Europie. Rynek we Wrocławiu liczy sobie 213 metrów długości 178 metrów szerokości. Niemal w całości otoczony jest klimatycznymi kamieniczkami, w których ulokowane są kawiarnie, restauracje i sklepiki z pamiątkami. Najcenniejszym budynkiem wrocławskiego Rynku jest jednak Stary Ratusz. Ta budowla to największy i najstarszy ratusz w Polsce. Jest reprezentantem stylu późnogotyckiego. Zaraz obok niego znajduje się pręgierz, fontanna „Zdrój”, pomnik Aleksandra Fredry, średniowieczne kamienice „Jaś i Małgosia”. Na Rynku można również rozpocząć poszukiwanie wrocławskich krasnali. Jeśli chce się mieć do tych atrakcji zaledwie kilka kroków na weekend, warto zarezerwować wygodny apartament w centrum Wrocławia.

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Jego historia sięga X wieku, okresu panowania Piastów Śląskich. To właśnie na wyspie u ujścia Oławy i Odry zbudowali oni swój gród. Później wyspa przeszła we władanie kościoła. Na Ostrowie Tumskim znajdują się najcenniejsze zabytki sakralne Starego Miasta. W oczy rzuca się przede wszystkim okazała Archikatedra św. Jana Chrzciciela, zwana matką kościołów śląskich. Na uwagę zasługuje też kościół św. Idziego, pomnik Jana Nepomucena, Muzeum Archidiecezjalne oraz Most Tumski nazywany też mostem zakochanych.

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Panorama Racławicka jest obrazem, który choć raz w życiu powinien zobaczyć każdy Polak. Jego autorzy Jan Styka i Wojciech Kossak oraz inni malarze na wielkim płótnie odtworzyli wydarzenia z 4 kwietnia 1794 roku. To właśnie wtedy na polach przed wsią Racławice rozegrała się wielka bitwa, w której chłopi pod dowództwem Tadeusza Kościuszki zwyciężyli wojska rosyjskie. Wrażenie robi nie tylko historia tego wydarzenia, ale i samo dzieło. Liczy sobie ono 15 metrów wysokości i 114 metrów szerokości. Zachwyca realizmem przedstawianych scen i majestatem. Obraz prezentowany jest tak, aby zachować wrażenie trójwymiarowości.

Hala Stulecia, pergola i Ogród Japoński

Hala Stulecia to jedna z najczęściej odwiedzanych budowli we Wrocławiu. Znajduje się ona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zalicza się ją do jednego z najważniejszych dzieł w światowej architekturze XX wieku. Jej autorem jest wybitny architekt i projektant Max Berg. Hala Stulecia powstała jako miejsce na wystawę, która miała uczcić rocznicę pokonania wojsk Napoleona pod Lipskiem.

Ciekawe atrakcje znajdują się też w sąsiedztwie Hali Stulecia. W czasie city break we Wrocławiu warto odwiedzić Pawilon Czterech Półkul, Iglicę, a także wrocławską fontannę w Pergoli. Fontanna jest tą największą multimedialną w Polsce. Otoczona jest piękną pergolą wybudowaną w 1913 roku. Na zielonym terenie znajduje się dużo ławeczek i miejsc do odpoczynku. Wieczorami odbywają się tu multimedialne pokazy woda- światło. Wstęp na nie jest darmowy. Oczekując na nie, warto zajrzeć do Ogrodu japońskiego będącego częścią Parku Szczytnickiego. Pełno tu estetycznych roślin i zabudowań w stylu japońskim.

ZOO i Afrykarium

Spędzając weekend we Wrocławiu z dziećmi, nie można pominąć wizyty w ZOO i Afrykarium. Jest to najstarszy, a zarazem największy ogród zoologiczny w Polsce. Został założony w 1865 roku. Wchodząc do środka, można obejrzeć niezliczoną liczbę gatunków zwierząt, w tym wiele zagrożonych wyginięciem. Najmłodszym spodoba się też w najnowszej inwestycji ZOO, czyli Afrykarium. Przenosi ono wprost na Czarny Ląd. Olbrzymie akwaria przybliżają faunę i florę Afryki. Niezwykłą atrakcją jest spotkanie z rekinem czy hipopotamem, a także spacer afrykańską dżunglą.