Turystyka rowerowa

 Turystyka rowerowa ma coraz więcej zwolenników. Jedni ruszają w rowerowe trasy dla poratowania zdrowia, inni ze względu na stosunkowo niskie koszta, jeszcze inni po prostu kochają jednoślady napędzane siłą mięśni. Niezależnie od powodów, dla których ludzie decydują się na rozpoczęcie przygody z rowerem, jedna rzecz jest pewna. Już po kilku rowerowych wyprawach nie sposób nie zakochać się w tej formie aktywnego wypoczynku. Rower zaczyna towarzyszyć nam na każdym niemal urlopie.

Turystyka rowerowa – rower

 Wybór najlepiej odpowiadającego naszym potrzebom jednośladu nie jest rzeczą prostą. Przede wszystkim musimy określić sposób jego użytkowania. Codzienne dojazdy do pracy w mieście charakteryzują się przecież zupełnie inną specyfiką niż jazda po górskich bezdrożach.

 Jeszcze innego roweru będziemy potrzebować w chwili podjęcia decyzji o spędzeniu dwóch tygodni urlopu na długiej wyprawie rowerowej, na przykład wzdłuż całej linii brzegowej w Polsce. W sieci znajduje się ogrom poradników, nierzadko pisanych przez uznanych ekspertów w tej dziedzinie. Dzięki nim wybór odpowiedniego dla nas i naszych potrzeb roweru nie powinien być niczym trudnym.

Turystyka rowerowa – trasy

Jazda na rowerze w naszym kraju nie jest jeszcze tak łatwa, jak w krajach o największej popularności tego środka transportu. Holendrzy i Duńczycy niemalże żyją na rowerach, Polacy wciąż jeszcze podzieleni są na zwolenników tej formy transportu i zdeklarowanych jej przeciwników, głównie rekrutujących się z grona kierowców samochodów.

 Na szczęście i do nas dociera moda z zachodniej Europy, dzięki funduszom pochodzącym z różnych programów prowadzonych przez Unię Europejską, możemy cieszyć się coraz dłuższymi trasami rowerowymi. Istnienie tychże sprawia, że znacząco poprawia się komfort jazdy na rowerze.

 Prowadzący rower nie muszą już tak bardzo koncentrować się na własnym bezpieczeństwie, nie czują już podwyższonego ciśnienia w chwili, gdy jakiś kierowca zbyt blisko przejedzie swoim samochodem. Dodatkową korzyścią dla rowerzystów jest możliwość znacznie łatwiejszego zaplanowania trasy wyprawy rowerowej.

 Dzięki specjalnie wyznaczonym ścieżkom i trasom mogą oni poruszać się w ściśle określonym kierunku, napotykając na swojej drodze miejsca warte odwiedzenia.