PTTK

  Turystyka niejedno ma imię. Jedno z nich to popularne wciąż jeszcze PTTK, czyli Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. To instytucja z długoletnią historią i ogromnymi zasługami w krzewieniu turystyki w naszym kraju. Dlaczego warto przemyśleć kwestię dołączenia do grona jego członków?

Historia PTTK

 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze istnieje od roku 1950. Powstało w wyniku połączenia dwóch innych towarzystw, zrzeszających polskich turystów przez długie lata – Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, istniejącego od 1873 roku i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, powstałego w 1906 roku.

 PTTK od początku swego istnienia kontynuował i rozwijał zasady, jakimi kierowały się te organizacje. W początkowym okresie swojego istnienia był zresztą jedyną dopuszczalną przez komunistyczne władze możliwą formą działania w organizacji promującej wszelkie rodzaje turystyki. Ówcześnie była to także organizacja naprawdę masowa, posiadająca swoje oddziały w zakładach pracy i szkołach. Wiele schronisk górskich i miejsc kempingowych nadal zresztą pozostaje w gestii PTTK.

PTTK dziś

 Mimo różnych zawirowań, PTTK nadal istnieje i ma się całkiem dobrze. Prowadzi nie tylko schroniska, a wciąż mocno zajmuje się popularyzacją turystki w każdej jej odmianie – od tych najpopularniejszych, czyli pieszych lub rowerowych, poprzez kajakowe, na kwalifikowanych sportach podwodnych kończąc.

 Nadal też szkoli przewodników, tak miejskich jak i górskich. Wciąż zrzesza około kilkadziesiąt tysięcy członków, co również jest godne podziwu, gdyż dzisiejsi Polacy zrzeszać się niezbyt lubią.

 Członkostwo w PTTK to różnego rodzaju korzyści, nie tylko finansowe w postaci zniżek w miejscach prowadzonych przez różne oddziały. Biorąc udział w wycieczkach organizowanych przez PTTK zawsze ma się możliwość poznania przyrody i zabytków naszego kraju. To coraz rzadsze, tym zatem cenniejsze, a przewodnicy wyszkoleni na kursach PTTK nadal są ludźmi wszechstronnie znającymi temat.

 PTTK propaguje turystykę w naszym kraju również dzięki istniejącym odznakom PTTK. Aby je zdobyć, należy odbyć wiele wycieczek, tym samym ich uzyskanie nie jest wcale łatwe. Niezależnie od tego, czy chcemy uzyskać Górską Odznakę Turystyczną czy na przykład Turystyczną Odznakę Kajakową, musimy wykazać się przemierzeniem określonych tras.

 W ten sposób można naprawdę dobrze poznać różne zakątki Polski. Bieżące informacje można odnaleźć na stronie PTTK, sporo organizacji lokalnych również posiada swoje strony.

One Reply to “PTTK”

Możliwość komentowania jest wyłączona.