Park narodowy Yellowstone

 W Stanach Zjednoczonych istnieje najstarszy park narodowy na świecie. To za jego sprawą uświadomiono sobie, że przyrodę należy chronić dla przyszłych pokoleń. Park narodowy Yellowstone jest wciąż wspaniałym przykładem na to, że natura potrafi stworzyć rzeczy zapierające dech w piersi.

 Utworzenie Parku Narodowego

 Park narodowy Yellowstone utworzony został w 1872 roku. Bardzo dobrze się stało, bo już wówczas dostrzeżono, że gorące źródła i otaczające je formacje skalne należy za wszelką cenę otoczyć opieką. Dzięki temu rozsądnemu posunięciu do dziś park jest miejscem szczególnym, w którym mieszkają gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem w Ameryce Płn. Park jest siedliskiem życia takich gatunków jak: wilk szary, niedźwiedź grizzly, ryś kanadyjski, bizon, łoś, puma i wiele innych, w sumie niemal siedemdziesiąt gatunków ssaków.

Gorące źródła

 Park Yellowstone słynie najbardziej z gorących źródeł i gejzerów. Największe spośród tych pierwszych są źródła zwane Grand Prismatic Spring. W zasadzie jest to wielkie jezioro, powstałe w wyniku istnienia komory magmowej z lawą wulkaniczną, co powoduje podgrzewanie wody i jej wyrzucanie na zewnątrz. Grand Prismatic Spring jest trzecim co do wielkości gorącym źródłem na świecie.

Gejzery

 Gejzery to kolejna atrakcja parku Yellowstone, z której słynie. I słusznie, bo to tam można znaleźć największy gejzer na świecie – Steamboat Geyser. Nazwa przyrównuje go do parowca, bo potrafi wystrzelić wodę nawet na 90 metrów do góry. Imponujące wybuchy można również zobaczyć w innych miejscach parku, między innymi Old Faithfull, znany z najbardziej regularnych erupcji wody.

 Obok wspomnianych miejsc niezwykłą pięknością odznacza się kanion wyżłobiony przez rzekę Yellowstone. Rzeka o charakterze górskim posiada również wodospad, który po prostu trzeba zobaczyć na żywo. Podobnie zresztą jak i jezioro o tej samej nazwie.

 W parku można znaleźć cały szereg innych atrakcji. Jedną z najbardziej znanych jest podchodzenie zwierząt do miejsc piknikowych. Nie ma historii bezpośrednich ataków, niemniej jednak zalecana jest w tym wypadku duża ostrożność.

 Park narodowy Yellowstone to nie tylko najstarszy i najbardziej znany park narodowy w USA. To przede wszystkim miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Ameryki Północnej.