Hitlerowskie obozy koncentracyjne

 Choć minęło już 70 lat termin „obóz koncentracyjny“ nadal napawa przerażeniem. Szokujące fabryki śmierci po dziś dzień napawają przerażeniem. Nadal nie rozstrzygnięto pytania jakim cudem człowiek człowiekowi zgotował tak okrutny los.

Hitlerowskie obozy koncentracyjne

 Szacuje się, że w latach terroru nazistowskiego w okresie między 1933 a 1945 rokiem funkcjonowało ponad 1600 obozów koncentracyjnych. Największą, a raczej najgorszą sławą „cieszą“ się hitlerowskie obozy koncentracyjne znajdujące się na terenie Polski. Machina śmierci na wielką skalę ruszyła w obozie w Auschwitz­Birkenau, na Majdanku, Sobiborze czy Treblince.

 Przyczyna leży w niefortunnym centralnym położeniu polski. Trzeba również pamiętać, że przed drugą wojną światową najwięcej żydów mieszkało właśnie w Polsce. W pierwszej fazie powstawania obozu Auschwitz nikt nawet w najczarniejszych koszmarach nie przewidywał w czym istocie stanie się obóz.

 Wraz z wkroczeniem nazistów do polski w 1939 nasiliły się aresztowania. Armia Niemiecka miała spory problem z osadzeniem aresztowanych. W ten sposób powstał diabelski plan stworzenia obozu w Oświęcimiu, w dawnych polskich koszarach. O decyzji budowy obozu koncentracyjnego, właśnie w tym miejscu, przeważyło dobre skomunikowanie z liniami kolejowymi oraz spora ilość wolnych terenów, które w przyszłości posłużyły do rozbudowy obozu.

 Odpowiedzialnym za decyzję o założeniu obozu właśnie w tym miejscu był Heinrich Himmler, a pierwszym komendantem obozu został Rudolf Hess. W organizacji życia obozowego SS­manom pomagali sprowadzenie więźniowie kryminalni z Sachsenhausen. W okresie późniejszym wykazali się oni wyjątkowym okrucieństwem wobec więźniów.

 Od samego początku wszyscy więźniowie przybywający do Auschwitz mieli na rękach tatuowane numery obozowe. Marcem 1941 wydano decyzję o rozbudowie obozu we wsi Brzezinka, przemianowanej przez Niemców na obóz Birkenau.

 To właśnie obóz Birkenau budowano z myślą o eksterminacji żydów. W roku 1943 powstały cztery wielkie komory gazowe, gdzie mordowano żydów zwożonych z całej Europy. Podobny proceder miał miejsce w obozach na Majdanku, w Treblince czy Sobiborze.

Zwiedzanie ku pamięci

 Dzisiaj hitlerowskie obozy koncentracyjne funkcjonują w postaci muzeum. Wstęp do nich jest zupełnie bezpłatny. Obozy znajdujące się w Polsce dla żydowskiej społeczności na całym świecie są niemal obowiązkowym punktem zagranicznych wycieczek.

 We wszystkich miastach polski, gdzie prężnie działała społeczność żydowska można co roku zobaczyć grupy żydowskiej młodzież. Zdecydowana większość obozów pozostała w takim samym stanie jak w roku 1945. Działalność muzeum zwykle ogranicza się do konserwacji budynków.