Korona Gór Polskich – Śnieżka

 Najwyższa góra Karkonoszy, jak i całego masywu Sudetów, jest Śnieżka. Wznosi się ona na wysokość 1602 m n.p.m. Góra ta należy do Korony Polski i jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów szczytów górskich w Polsce. Skąd wzięła się jej nazwa?

Śnieżka – śnieżny szczyt

 Śnieżka jest szczytem z wyjątkowo specyficznym klimatem. Na wierzchołku tej najwyższej góry Karkonoszy panuje klimat mocno zbliżony do klimatu podbiegunowego.

 Średnie roczne temperatury wahają się w okolicach 0 stopni Celsjusza. Czyni to górę ośnieżoną przez wiele miesięcy w roku, najczęściej od października do maja, co na innych szczytach Karkonoszy nie występuje.

 Zimna atmosfera szczytu sprawia, że najczęściej jest on spowity przez niezwykle gęstą mgłę, której nie mogą rozgonić bardzo silne wiatry, z których również słynie ta góra. Pogoda na zboczach góry potrafi zmienić się błyskawicznie, a zimne wiatry i mgła pojawiają się niespodziewanie nawet w najbardziej słoneczne dni.

Zjawiska

 Śnieżka dzięki temu mocno specyficznemu klimatowi jest również miejscem, gdzie pojawiają się rzadko spotykane w innych miejscach zjawiska. Jednym z nich są ognie świętego Elma, czyli miniaturowe wyładowania elektryczne na powierzchni budowli czy skał.

widmo brockenu
Widmo Brockenu

 Innym z ciekawych zjawisk podobnego rodzaju jest zjawisko nazywane widmem Brockenu. Oznacza to ujrzenie własnego odbicia w chmurze, która znajduje się poniżej. Cień rzucany przez słońce umieszczone wyżej niekiedy daje charakterystyczną poświatę zwaną glorią, znaną powszechnie z obrazów przedstawiających świętych.

 Kiedy pogoda dopisuje, Śnieżka jest wspaniałym miejscem widokowym, widoczność może przekraczać 200 kilometrów. Imponujące panoramy Sudetów i Dolnego Śląska warte są ujrzenia. Zdobycie samego szczytu nie jest bardzo trudne, ostatnie podejście od Równi pod Śnieżką to zaledwie 200 metrów w różnicy wysokości względnej.

Obserwatorium

 Śnieżka słynie również z budynku, w którym mieści się obserwatorium i restauracja. Budowla w kształcie przypominającym latający spodek jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Polsce. Powstały w latach 1969 – 1974, kontynuuje tradycje obserwacji meteorologicznych, jakie są prowadzone nieprzerwanie od 1880 roku.

Śnieżka, jak wspomniano, jest szczytem zaliczanym do Korony Polski, każdy zatem miłośnik gór powinien na nią spróbować wejść.