Korona Gór Polskich – góra Ślęża

 W 1997 roku powstała oficjalna Korona Gór Polskich, określająca najwyższe szczyty pasm górskich. Na przedostatnim miejscu – wedle kryterium wysokości danego szczytu – znajduje się góra Ślęża, położona w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Wrocławia. Mimo tego iż wznosi się na zaledwie 718 m n.p.m., wyraźnie góruje nad otoczeniem poprzez dużą różnicę wysokości względnej, wynoszącej ponad 500 metrów. W pogodne dni widać ją wyraźnie na przestrzeni wielu kilometrów, bez trudu można ją dostrzec z Wrocławia.

„Ślęża”

 Etymologia nazwy góry nie jest do końca jasna, teorie są trzy – jedna wywodzi nazwę ze języka słowiańskiego, inna z niemieckiego, jeszcze inna łączy ją z językiem indoeuropejskim. Każda z nich posiada jednak spore luki, nie sposób przyjąć jednej z nich za ostateczny pewnik.

 Najprawdopodobniej powstała w czasach prasłowiańskich, ewoluując z czasem. Niekiedy mylnie nazywana jest Sobótką, nazwa ta pochodzi od miejscowości ulokowanej u jej stóp.

 Masyw Ślęży to nie tylko góra Ślęża, ale także szczyt Raduni o wysokości 537 m n.p.m. i wzniesienie zwane Wieżycą, nazwa pochodzi od wieży wznoszącej się na szczycie.

 Na szczycie Ślęży góruje wieża telewizyjna i dwunastometrowa wieża widokowa. Oprócz tego wznosi się tam kościół pw. Najświętszej Marii Panny i okazały budynek schroniska PTTK im. Romana Zmorskiego. Na szczyt prowadzą trzy szlaki, z których najpopularniejszy jest szlak żółty, prowadzący od Sobótki.

Kamienne rzeźby

 Podczas podejścia na szczyt można natknąć się na kamienne figury zwierząt, z najbardziej znanym Niedźwiadkiem na czele. Są one związane z historią góry, która w czasach przedchrześcijańskich była miejscem kultu solarnego.

 Do naszych czasów zachowało się kilka takich artefaktów, oprócz wspomnianego Niedźwiadka, zobaczyć można jeszcze Pannę z rybą, Mnicha i Dzika. Są one – razem z innymi zabytkami wykonanymi ręką ludzką – objęte teraz ochroną jako Rezerwat przyrodniczo-geologiczny i historyczny. Góra Ślęża naprawdę ma wiele do zaoferowania.

Ślęża jako atrakcja turystyczna

 Masyw Ślęzy jest popularnym miejscem wycieczek z uwagi na położenie w niewielkiej odległości od Wrocławia (30 km), Świdnicy (17 km). Poza szlakami turystycznymi w masywie można skorzystać również ze ścieżek rowerowych.

 Jednodniowa wycieczka jest naprawdę sporą przygodą, wartą rozważenia podczas pobytu we Wrocławiu. Jednodniowy wypad na pewno dostarczy sporo wrażeń, nie wspominając o dotlenieniu płuc. We Wrocławiu można zatrzymać się w licznych hotelach, hostelach a nawet akademikach (oczywiście poza rokiem akademickim).

 Nie najgorszym rozwiązaniem dla kilkuosobowych grup jest wynajęcie apartamentu w centrum Wrocławia. To naprawdę tanie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli cenimy sobie spokój.

Jeden komentarz do “Korona Gór Polskich – góra Ślęża

Możliwość komentowania została wyłączona.