Wyjątkowy zamek Książ

książ

Zamek Książ to trzeci co do wielkości obiekt tego typu w naszym kraju, pod tym względem ustępuje jedynie Wawelowi i zamkowi w Malborku. To także przykład na to, w jaki sposób średniowieczna twierdza obronna stała się wygodnym zamkiem, z którego okien i murów rozciąga się malownicza panorama na pobliskie góry.

Początki zamku Książ

Zamek Książ znajduje się w pobliżu Wałbrzycha, właściwie od 1973 roku będąc jedną z części tego miasta położonego u wrót Sudetów. Malownicze położenie tej budowli z całą pewnością zasługuje na uwagę. Mimo iż dziś próżno szukać czysto obronnych funkcji zamku w Książu na pewno o wyborze miejsca do jego lokacji decydowały również czynniki związane z ewentualnym odparciem ataku wojsk nieprzyjaciela. Z tego też powodu to właśnie tutaj powstała pod koniec XIII wieku średniowieczna twierdza, która broniła dostępu do Śląska od jego południowej strony.

Przebudowy zamku Książ

Przez wieki zamek w Książu zmieniał właścicieli, którzy odciskali na nim swoje własne piętno. W miarę upływu czasu budowla stopniowo się rozrastała, powstawały jej nowe skrzydła, tworząc ostatecznie kompleks jaki może być dzisiaj podziwiany. Charakter budowli również się zmieniał, z kolejnymi przebudowami pomieszczenia z obronnych stawały się mieszkalne. Zmieniały się wystroje poszczególnych sal zamkowych, część z nich odrestaurowano posługując się przedwojennymi zdjęciami obiektu. Największym blaskiem zamek Książ mógł poszczycić się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy podróżowanie po Dolnym Śląsku było zajęciem modnym wśród wyższych sfer.

W czasie II wojny światowej zamek Książ nadal był istotnym miejscem na mapie. Podobno to właśnie tutaj miała powstać jedna z kwater polowych Adolfa Hitlera. To właśnie z tego powodu zaczęto w skałach na jakich osadzona jest bryła zamku tworzyć podziemne tunele i pomieszczenia. Prace trwały aż do zakończenia działań wojennych, do dziś dnia część z tych podziemi owiana jest tajemnicą, rozpalającą umysły historyków i amatorskich poszukiwaczy skarbów. Wielu z nich wierzy, że to właśnie tu została ukryta słynna Bursztynowa Komnata.

Lata po II wojnie światowej i dziś

Po zakończeniu działań wojennych przez ponad dwie dekady zamek niszczał, najpierw obrabowany przez wojska radzieckie, potem przez polskich szabrowników i okolicznych mieszkańców. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zaczęto go odbudowywać i dziś cieszy oczy wielu miłośników historii.

Niezależnie od dywagacji historyków zawodowych i amatorskich, zamek w Książu pozostaje jednym z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu nie tylko wśród osób na co dzień mieszkających na Dolnym Śląsku. Barokowe wnętrza, słynna palmiarnia i wspomniane wyżej podziemia tworzą aurę podziwianą przez wielu. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy, bo tylko wtedy można poznać jego wyjątkowość.

Do zwiedzania zamku zachęca surgepolonia.pl