Wyjątkowy zamek Książ

Zamek Książ to trzeci co do wielkości obiekt tego typu w naszym kraju, pod tym względem ustępuje jedynie Wawelowi i zamkowi w Malborku. To także przykład na to, w jaki sposób średniowieczna twierdza obronna stała się wygodnym zamkiem, z którego okien i murów rozciąga się malownicza panorama na pobliskie góry.

Początki zamku Książ

Zamek Książ znajduje się w pobliżu Wałbrzycha, właściwie od 1973 roku będąc jedną z części tego miasta położonego u wrót Sudetów. Malownicze położenie tej budowli z całą pewnością zasługuje na uwagę. Mimo iż dziś próżno szukać czysto obronnych funkcji zamku w Książu na pewno o wyborze miejsca do jego lokacji decydowały również czynniki związane z ewentualnym odparciem ataku wojsk nieprzyjaciela. Z tego też powodu to właśnie tutaj powstała pod koniec XIII wieku średniowieczna twierdza, która broniła dostępu do Śląska od jego południowej strony.

Przebudowy zamku Książ

Przez wieki zamek w Książu zmieniał właścicieli, którzy odciskali na nim swoje własne piętno. W miarę upływu czasu budowla stopniowo się rozrastała, powstawały jej nowe skrzydła, tworząc ostatecznie kompleks jaki może być dzisiaj podziwiany. Charakter budowli również się zmieniał, z kolejnymi przebudowami pomieszczenia z obronnych stawały się mieszkalne. Zmieniały się wystroje poszczególnych sal zamkowych, część z nich odrestaurowano posługując się przedwojennymi zdjęciami obiektu. Największym blaskiem zamek Książ mógł poszczycić się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy podróżowanie po Dolnym Śląsku było zajęciem modnym wśród wyższych sfer.

W czasie II wojny światowej zamek Książ nadal był istotnym miejscem na mapie. Podobno to właśnie tutaj miała powstać jedna z kwater polowych Adolfa Hitlera. To właśnie z tego powodu zaczęto w skałach na jakich osadzona jest bryła zamku tworzyć podziemne tunele i pomieszczenia. Prace trwały aż do zakończenia działań wojennych, do dziś dnia część z tych podziemi owiana jest tajemnicą, rozpalającą umysły historyków i amatorskich poszukiwaczy skarbów. Wielu z nich wierzy, że to właśnie tu została ukryta słynna Bursztynowa Komnata.

Lata po II wojnie światowej i dziś

Po zakończeniu działań wojennych przez ponad dwie dekady zamek niszczał, najpierw obrabowany przez wojska radzieckie, potem przez polskich szabrowników i okolicznych mieszkańców. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zaczęto go odbudowywać i dziś cieszy oczy wielu miłośników historii.

Niezależnie od dywagacji historyków zawodowych i amatorskich, zamek w Książu pozostaje jednym z ulubionych miejsc spędzania wolnego czasu nie tylko wśród osób na co dzień mieszkających na Dolnym Śląsku. Barokowe wnętrza, słynna palmiarnia i wspomniane wyżej podziemia tworzą aurę podziwianą przez wielu. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy, bo tylko wtedy można poznać jego wyjątkowość.

Do zwiedzania zamku zachęca surgepolonia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen − 1 =