Turystyczne podziemne trasy w Polsce

Turystyczne podziemne trasy w Polsce riese

Z historią gatunku ludzkiego nierozerwalnie łączą się obiekty znajdujące się pod ziemią. Pełniły one wiele funkcji począwszy od siedzib, poprzez kopalnie o magazyny aż do budowli o charakterze militarno-strategicznym. Część tych obiektów została przystosowana do zwiedzania. Stały się one ogromnym atrakcjami turystycznymi danego regionu. W całym kraju jest całkiem spora liczba podziemnych tras turystycznych. Oto kilka z nich.

Turystyczne podziemne trasy w Polsce

Krzemionki Opatowskie – największa w Europie kopalnia krzemienia

Kopalnia krzemienia pasiastego z okresu neolitu jest zaliczana do najciekawszych obiektów archeologicznych nie tylko na terenie Polski, ale także Europy. Kopalnia w Krzemionkach Opatowskich została odkryta w roku 1922. Jej odkrycia dokonał geolog Jan Samsonowicz. Wyrobiska neolitycznych kopalń można podziwiać w trakcie wędrówki podziemną trasą turystyczną, której długość wynosi pięćset metrów. Pierwszą trasę turystyczną otworzono w 1985 roku. Kilka lat później została otwarta trasa numer 2, a w latach 2001-2002 wykonano tunele w celu połączenia ze sobą dwóch oddzielnych tras. Trasa jest rezerwatem przyrody, niech nas więc nie kusi zabieranie z niej żadnych pamiątek. W podziemiach temperatura nie przekracza 9 stopni Celsjusza. Warto więc pamiętać o zabraniu ze sobą ciepłej odzieży wierzchniej. Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” położone są w odległości 8 kilometrów od Ostrowca Świętokrzyskiego. Kopalnię można zwiedzać tylko z przewodnikiem.

Kopalnia uranu Podgórze w Kowarach

Kopalnia ta była czynna w latach 1950-1958. W celu wydobywania w niej uranu wydrążonych zostało kilka sztolni. Podziemną trasę turystyczną utworzono w obrębie sztolni numer 19. Sztolnia jest całkowicie bezpieczna, turystom nie grozi, że opuszczą teren kopalni napromieniowani. W latach 1974-1989 na terenie sztolni działało jedyne w Polsce Inhalatorium Radonowe. Trasa ma długość 1600 metrów. Kopalnię zwiedza się wyłącznie z przewodnikiem. W trakcie zwiedzania można nie tylko obejrzeć kolekcję szkła uranowego, ale także poznać utajnioną przez lata działalność Zakładów Przemysłowych R-1.

Tarnowskie Góry i Sztolnia Czarnego Pstrąga

Trasę utworzono na terenie tarnogórskiej kopalni rud srebra i ołowiu. Trasa liczy 600 metrów długości, pokonuje się ją zestawem składającym się z 10 łódek. Sztolnia wraz z Zabytkową Kopalnią Srebra wchodzi w skład zabytkowego kompleksu Tarnogórskie Kopalnie Kruszców. Nazwa sztolni pochodzi od pstrągów, które przedostały się na teren wyrobiska z rzeki Drama. W świetle latarek wydawało się, że są one czarnego koloru.

Włodarz w Górach Sowich

Jest jednym z hitlerowskich obiektów militarnych zbudowanych w czasach drugiej wojny światowej na północno-wschodnich stokach góry Włodarz. Kompleks „Włodarz” jest częścią ogromnego kompleksu o nazwie „Riese”. Długość podziemnej trasy turystycznej wynosi trzy kilometry. Łączny czas zwiedzania wynosi około dwóch godzin. Część trasy pokonuje się łodziami. Trasę zwiedza się z przewodnikiem. Jest w niej raczej mocno chłodno, warto więc zabrać ciepłe okrycie.

Autor: sowiagrapa.pl