Muzeum Powstania Warszawskiego

 Nie ustają debaty historyków o tym, czy Powstanie Warszawskie miało sens czy też nie. Odpowiedź na to pytanie jest tyleż trudna co raczej bezcelowa. Ocena to jedno, pamięć to druga, ważniejsza rzecz. Muzeum Powstania Warszawskiego powstało po to, byśmy mogli dowiedzieć się czegoś o tym, jak wyglądała walka Polaków o wolność.

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

 Muzeum Powstania Warszawskiego to przede wszystkim nowoczesność. Każdy, kto pamięta nudne wycieczki szkolne do muzeum, w którym trzeba było nakładać kapcie, może w warszawskim muzeum poczuć się niemal jak na innej planecie. Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego to przenosiny w czasie, które każdemu pokazują możliwie najwierniej oddane realia ówczesnej Warszawy.

 Muzeum Powstania Warszawskiego składa się z kilku kondygnacji, na każdej z nich prezentowane są inne ekspozycje. Zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć powstańcze pamiątki – opaski, broń, radiostacje, biuletyny, odznaki. Usłyszymy powstańcze piosenki Krystyny Krachelskiej i oryginale nagrania powstańczego radia „Błyskawica”. Duże wrażenie robi replika amerykańskiego samolotu Liberator, umieszczona w sali poświęconej amerykańskim zrzutom dla powstańców.

 Muzeum Powstania Warszawskiego nastawione jest na praktyczną edukację, zwłaszcza najmłodszych i młodzieży. Mogą oni wziąć udział w zajęciach w Sali Małego Powstańca, lekcjach historii na wszystkich etapach edukacyjnych, a także samodzielnie wydrukować odezwę na maszynach drukarskich z powstania. Dzięki temu doświadczeniu historii będą mogły lepiej zrozumieć tamte wydarzenia. Pobyt w muzeum przestanie zaś kojarzyć się z oglądaniem nudnych eksponatów za szybą.

 Muzeum Powstania Warszawskiego oferuje także chwilę wytchnienia w stylowej kawiarni o nazwie „Pół Czarnej”. Przy muzyce czasu wojny można napić się dobrej kawy, ochłonąć nieco od okropieństw wojny i zanurzyć się jeszcze mocniej w realia Polski okupowanej.

 Muzeum Powstania Warszawskiego to placówka muzealna stworzona wedle najnowszych światowych trendów w muzealnictwie. Obok eksponatów i wnętrz odwzorowujących wygląd Warszawy okresu II wojny światowej, zwiedzający mogą obejrzeć film o zagładzie miasta i posłuchać wielu relacji powstańców, naocznych świadków tamtych wydarzeń.

 Projekt historii mówionej realizowany jest na bieżąco, osoby w nim występujące opowiadają nie tylko o samym powstaniu, ale o swoim życiu przedwojennym, całym okresie okupacji i swych losach powojennych. Żywi świadkowie sprawiają, że historyczne czasy stają się bardziej realne.

 Muzeum Powstania Warszawskiego stało się już mocnym punktem na mapie współczesnej Warszawy. Polecamy wizytę w nim każdemu, kto znajdzie wolną chwilę podczas pobytu w stolicy Polski. Niezapomniane uczucie zetknięcia się z żywą historią gwarantowane.