Gdzie można spotkać bunkry?

 Pasje niektórych ludzi mogą przyprawiać o nie małe zdziwienie. O ile można zrozumieć uwielbienie dla militariów, to już jednak trudniej zrozumieć tych, którzy poświęcają pieniądze i czas by zwiedzać…bunkry! Wbrew pozorom w Polsce takich osób jest niemały odsetek. Co takiego tkwi więc w bunkrach, że stanowią one główny cel niektórych wycieczek?

Na pewno jest to namacalny dowód wielu wojen, jakie przetoczyły się przez nasz kraj. Nie rzadko też z bunkrami związana jest tajemnica. Zwłaszcza z bunkrami powstałymi w okresie II wojny światowej. Największym zainteresowaniem cieszy się słynny na całym świecie bunkier Hitlera w Wilczy-Szańcu.

Gdzie można zwiedzać bunkry w Polsce?

Na terenie byłej kwatery Adolfa Hitlera można zresztą naliczyć 50 bunkrów spośród wszystkich 80 obecnych na terenie budowli. Niestety dzisiaj można oglądać jedynie ruiny bunkrów. W 1945 na skutek naporu Armii Czerwonej, cofające się wojska niemieckie wysadziły większość budynków w powietrze.

Dzisiaj na terenie Wilczego Szańca zorganizowano muzeum. Niemcy zostawili po sobie zresztą zdecydowanie więcej pamiątek w postaci bunkrów. Gdzie można zwiedzać bunkry w Polsce, poza Wilczym Szańcem?

Bunkry nad morzem !

 Prawdziwe zatrzęsienie bunkrów znajduje się na wybrzeżu nadbałtyckim. Szczególnie imponująco prezentuje się bateria Szlezwik­ Holsztyn, zlokalizowana na Helu.

 Obok baterii, z której można było wystrzeliwać pociski nawet na 40 km, znajduje się również betonowa wieża do obserwacji. Ten zespół militarny tak naprawdę nigdy nie mógł być wykorzystywany. Wszystko przez zaskakujące sukcesy armii niemieckiej.

 Innym przykładem potęgi militarnej III Rzeszy są bunkry w Mamerkach. W przeciwieństwie do Wilczego Szańca, bunkry w Mamerkach zachowały się niemal nietknięte. Wojska niemieckie podczas wycofywania oszczędziły je, dzięki temu po dziś dzień można podziwiać je w pełnej krasie.

 Pozostałością po III Rzeszy na terenie Polski są bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Dzisiaj znajdują się na terenie Polski, należy jednak pamiętać, że przed drugą wojną światową tereny te były niemieckie. Bunkry miały zaś pełnić rolę ochronną przed ewentualnym atakiem Polski czy ZSRR.

 Dzisiaj bunkry te są ciekawe nie tylko ze względu na walory historyczne. Bunkry stały się siedzibą kilkutysięcznej kolonii nietoperzy.

 Na uwagę zasługuje również imponujący jak na tamte czasy schron przeciwatomowy w Szczecinie wybudowany również przez Niemców, pod dworcem kolejowym. W okresie komunizmu schron ten pełnił rolę bunkra przeciwatomowego.

 Bunkrów na terenie Polski jest bez liku, większość z nich to pamiątki po II wojnie światowej.