Morskie Oko – perła Tatr

morskie oko

To największe jezioro w Tatrach jest najchętniej odwiedzanym jeziorem w Polsce. Co sprawia że turyści tak chętnie tu przybywają? Głównym atutem tego miejsca są wyjątkowe widoki. Morskie Oko znajduje się wśród lasów i wznoszących się w górę skał. 

Przybywający w te tereny turyści na pewno będą zachwyceni. Położenie Morskiego Oka sprawia, że można tutaj podziwiać piękne widoki na szczyty Tatr Wysokich, w tym najwyższy szczyt w Polsce – Rysy (2499 m n.p.m.).

Samo Morskie Oko znajduje się na wysokości 1395 m n.p.m. i ma powierzchnię 35 ha. Pierwsze informacje na temat tego miejsca są związane z wypasem owiec na tych terenach. Dopiero z czasem dostrzeżono jego walory turystyczne. Wybudowano schronisko i drogę prowadzącą nad samo jezioro.

Schronisko górskie

A właściwie schroniska. Nad brzegiem Morskiego Oka znajdują się dwa schroniska górskie – stare i nowe. Stare wybudowane zostało w roku 1874 roku, a nowe zostało oddane do użytku turystów w 1908 roku. Oba schroniska zapewnią nocleg 77 turystom. Ceny nie są wygórowane jak na takie popularne miejsce.

Morskie Oko – ciekawostki

Nazwa „Morskie Oko” jest dokładnym tłumaczeniem słowa Meerauge, które pochodzi z języka niemieckiego. Tak właśnie niemieccy osadnicy nazywali jeziora w Tatrach. Zanim jezioro uzyskało swoją obecną nazwę, polscy górale nazywali je Białym Stawem.

Z jeziorem związana jest legenda, która opowiada o pewnym możnym panu i jego skarbie. Bogacz ten miał kiedyś płynąć statkiem po morzu, jednak przed końcem podróży statek rozbił się, a możny pan stracił kuferek pełen kosztowności. Później podczas górskiej wycieczki nad Morskie Oko magicznym sposobem właściciel odnalazł swój skarb w wodach jeziora.

Z dna jeziora, płetwonurkowie Tatrzańskiego Parku przez kilka lat wyciągali ,,skarby” pozostawione przez turystów. Wśród kilkunastu ton śmieci wyciągnięto między innymi kilka ton monet wrzucanych do jeziora ,,na szczęście” i wróżbę powrotu. Po przesortowaniu zaledwie 100 kilogramów, znaleziono monety z 53 państw na świecie.