Kraina Tysiąca Jezior

 Gdy mowa o Mazurach, mowa również o żeglowaniu. Rok rocznie, największe mazurskie jeziora oblegane są przez turystów z całej Polski. Mazurskie jeziora w liczbie ponad 2600 w większości połączone są między sobą kanałami.

 Kraina Tysiąca Jezior

Akweny wodne stanowią pozostałość morza, który zajmował przed tysiącleciami całą krainę Tysiąca Jezior. W ostateczności krajobraz tego regionu został ukształtowany przez cofający się lodowiec bałtycki. W całej europie ze świecą szukać tak unikatowego ciągu jezior.

Na uwagę zasługują zresztą nie tylko same jeziora, ale również wspaniała, przepiękna przyroda oraz liczne zabytki. Turyści na Mazurach szukają więc przede wszystkim możliwości do swobodnego żeglowania. Wielu wybiera Mazury ze względu na możliwość wodnego odpoczynku.

Dla wielu więc ogromne znaczenie odgrywa czystość wód. Wśród jednych z najczystszych jezior znajdziemy te, które są bardzo popularne jak również te, które zapewniają spokój i ciszę.

Błogi wypoczynek

 Zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie ciszę interesującym wyborem będzie Jezioro Jegocin. Zero zabudowań, zero turystów, tylko cisza. Idealne miejsce do spacerowania i leniwego odpoczynku. Do dłuższego wypoczynku idealnie będzie nadawać się wybrzeże jeziora Leleskiego. Krystalicznie czysta woda i pole biwakowe pozwala zaparkować nawet kamperem.

 Świetnie będą się tu czuć zarówno wędkarze jak i Ci, którzy lubią aktywny wypoczynek. Istnieje możliwość pływania po jeziorze za pomocą kajaków czy rowerów wodnych. Ci, którzy zdecydowanie bardziej cenią sobie inne atrakcje powinni zdecydować się na jeziora o rozwiniętej bazie turystycznej.

 Wśród nich wymienić można Niegocin oraz Giżycko. Choć stan czystości wód w tych zbiornikach mógł pozostawiać wiele do życzenia to dzisiaj, dzięki oczyszczalni spokojnie można korzystać z uroków kąpieli w tym miejscu. Będąc na Mazurach absolutnie nie można też przeoczyć największego jeziora w Polsce,­ Śniardwy.

 Swoją drogą jest to jezioro o sporym wyzwaniu dla nawet, najbardziej doświadczonych żeglarzy. Pełno na nim mielizn i trudnych do pokonania miejsc. Pod względem wielkości imponująco przedstawia się również Jezioro Nidzickie. Z tą jednak różnicą, że jest ono zdecydowanie bardziej spokojne. Na części tego jeziora nie można używać silników spalinowych.

 Dzięki temu na terenie akwenu można cieszyć się ciszą, spokojem a przede wszystkim przepiękną przyrodą. Spokojnie można pokusić się o stwierdzenie, że jest to jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce.

 Jeziora Mazurskie zapewniają moc atrakcji, a ilość akwenów wodnych sprawia, że każdy znajdzie miejsce idealne na wakacyjny odpoczynek.