Grota Łokietka

 W odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Krakowa rozciąga się Ojcowski Park Narodowy. Jest on pełen zabytków przyrody, jak między innymi słynna skała zwana Maczugą Herkulesa czy Igła Deotymy, a także i tych uczynionych ręką człowieka, w postaci ruin dawnego średniowiecznego zamku w Ojcowie. Niektórych z zabytków nie widać jednak gołym okiem, skryte są bowiem pod powierzchnią skał. Takim wyjątkowym miejscem jest jaskinia zwana Grotą Łokietka.

Historia Groty

 Grota Łokietka to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń. Jej sława bierze początek w średniowieczu, związana jest z osobą Władysława Łokietka, który to miał ukrywać się w niej przez okres sześciu tygodni. Jaskinia dała mu schronienie przed pościgiem króla czeskiego Wacława II.

 Wedle legendy przyszły polski król schronił się we wnętrzu jaskini, a jej wejście zasłonić miał pająk, budując swą sieć w celu zasłonienia wejścia przed oczyma poszukujących polskiego księcia rycerzy. Do legendy tej nawiązuje dzisiejsza brama, swym kształtem przypominająca pajęczą sieć właśnie.

Grota Łokietka
Grota Łokietka

 Pierwsze wzmianki o jaskini pochodzą z końca XVII wieku, od ostatniej ćwierci wieku XVIII stała się – wraz z rozwojem turystyki – atrakcją turystyczną, zwiedzaną przez wszystkich odwiedzających pobliski Ojców. Formalnie jako zabytek wpisany na listę zabytków narodowych Grota Łokietka funkcjonuje od 1927 roku.

Turystyka masowa

 Grota Łokietka to także największa z jaskiń Ojcowskiego Parku Narodowego. Składa się z korytarza długiego na mniej więcej 20 metrów i trzech sal. Pierwsza z nich, najbliższa wejściu, nosi miano Sali Rycerskiej. Pozostałe dwie to tzw. Sypialnia, największa z istniejących, i tzw. Kuchnia. Noszą one te nazwy na pamiątkę historycznych wydarzeń.

 Dziś Grota Łokietka udostępniana jest zwiedzającym na zasadzie turystyki masowej, co roku odwiedza ją kilkadziesiąt tysięcy turystów. Można ją zwiedzać, a właściwie nawet należy, bo to miejsce magiczne.

 Element naszej historii i wspaniały pomnik przyrody nieożywionej. Warto przemyśleć odwiedziny jaskini podczas najbliższego pobytu w Krakowie lub jego okolicach. Niezapomniane wrażenia gwarantowane.

One Reply to “Grota Łokietka”

Możliwość komentowania jest wyłączona.