Grecja na wakacje

 Grecja to kolebka naszej cywilizacji. Możemy tam podziwiać liczące kilka tysięcy lat budowle. To także piękne geograficznie miejsca – piękne plaże, wspaniałe morze, dostojne góry. Co warto zobaczyć w Grecji?

Grecja kontynentalna

 Wybór trasy zwiedzania zależy oczywiście od indywidualnych upodobań. Jedni wolą całymi dniami zwiedzać zabytki, inni koncentrują się raczej na wypoczynku polegającym na leżeniu na plaży. Osobiście polecam połączenie przyjemnego z pożytecznym, to znaczy próbę znalezienia złotego środka pomiędzy zwiedzaniem a beztroskim lenistwem.

 Grecja kojarzy nam się z obrazkami ruin dawnych budowli. Musimy sobie jednak jasno powiedzieć, że zwiedzanie tego pięknego kraju to nie tylko spacer po najbardziej znanych miejscach w Atenach. Oczywiście, grecka stolica to Akropol, Partenon, Łuk Hadriana i świątynia Zeusa Olimpijskiego, starożytna część Aten i plac Syntagma, znany ostatnio z wielotysięcznych politycznych manifestacji.

 Poza stolicą warto na pewno ujrzeć na własne oczy położone niedaleko miejsce bitwy pod Maratonem lub odwiedzić świątynię Demeter w Eleuzis. Dla lubiących nieco bardziej aktywny wypoczynek można polecić zdobycie największego szczytu Grecji, góry Olimp, mierzącej 2917 m n.p.m.

olimp
Olimp – By Alina Zienowicz Ala z – Praca własna

Grecja – wyspy

 Grecja to nie tylko część kontynentalna, ale także ogromna ilość wysp i wysepek, na których można znaleźć przepiękne krajobrazy i zabytki będące wytworem ludzkich rąk.kreta

 Najbardziej znana jest rzecz jasna Kreta, mogąca poszczycić się kulturą starszą jeszcze od tej znanej z kontynentu.

Wszyscy znamy mity związane z Dedalem i Ikarem, kreteńskim labiryntem i królem Minosem. Pałac w kreteńskim Knossos do tej pory budzi ogromne zachwyty zwiedzających.

 Również inne miejscowości wyspy posiadają ciekawe ruiny starożytnych budowli, choć nie tak atrakcyjne jak te w dawnej stolicy. Dla miłośników przyrody Kreta to również miejsce do podziwiania wspaniałych krajobrazów – malownicze górskie szczyty i wąwozy i piękne, kamieniste lub piaszczyste plaże są elementami przyciągającymi na Kretę rzesze turystów.

 Obok Krety można jeszcze wyróżnić Korfu, Rodos, Samos i cały szereg inny. Wielu turystów poleca greckie wyspy przede wszystkim osobom szukającym spokoju, ciszy, wypoczynku. Greckie wyspy oferują to wszystko, nierzadko również będąc znacznie tańszymi miejscami.

 Opisywać zalety Grecji można bardzo, bardzo długo. Nic jednak nie zastąpi ujrzenia opisywanych miejsc i atrakcji turystycznych na własne oczy. Być może zatem warto rozejrzeć się za ciekawymi ofertami spędzenia tegorocznego urlopu właśnie w kraju cieszącym się opieką starożytnych bogów?

One Reply to “Grecja na wakacje”

Możliwość komentowania jest wyłączona.