Gdzie po dobre oscypki

 Oscypek to najbardziej charakterystyczna ser typowy dla terenów podhalańskich. Powstaje on z owczego mleka. Ten regionalny produkt może poszczycić się statusem Chronione Nazwy Pochodzenia. Receptura oscypka jest bardzo stara. Powstanie oscypka wiąże się z przybyciem w XIV i XV wieku plemion włoskich. To właśnie oni przyniesieni ze sobą recepturę na oscypka.

Gdzie w góry po dobre oscypki?

Dzisiaj oscypek jest powszechnie dostępny na terenie całego kraju.

Na Podhale !

 Ci, którzy chcą jednak zasmakować się w prawdziwym owczym serze muszą koniecznie udać się na Podhale. Prawda jest bowiem taka, że oscypek oscypkowi nie równy. Ile baców zajmujących się produkcją oscypków, tyle przeróżnych smaków.

 Smak oscypka może być uzależniony między innymi od jakości mleka. Jakość mleka owczego uwarunkowana jest zaś od łąk, ich składu, tego jakie zioła można na nich znaleźć orwz trawy. Bacowie mają również swoje indywidualne sposoby na przyprawianie oscypka. Najsmaczniejsze oscypki można zjeść wczesną wiosną.

 Sezon na oscypki trwa zwykle do września. Oczywiście, wszystkie prawdziwe oscypki mogą być wytwarzane tylko ręcznie. Zanim więc wybierzemy się na Podhale sprawdźmy dokładnie gdzie w góry po dobre oscypki należy się udać. Degustacja oscypka może być celem samym w sobie.

 Lepiej jednak sprawdzić czy na trasach, które zamierzamy przemierzyć znajdują się bacówki godne odwiedzenia. Degustację najłatwiej będzie zacząć od Kuźnic. W Kuźnicach znajdziemy przedstawiciela jednego z najstarszego rodu bacowskiego Andrzeja Furtka.

 Zaznaczmy od razu, że o wiele łatwiej jest kupić oscypka niż zobaczyć jak jest on wytwarzany. Bacowie bardzo mocno strzegą swojej receptury, nie każdy obcy może więc dostąpić zaszczytu obserwowania produkcji oscypków. Mimo to warto zaskrobać sobie zaufanie bacy.

 Wnętrze bacówki może nas cofnąć o kilka dobrych stuleci. W dziedzinie wytwarzania oscypka nie wiele bowiem się zmieniło. Wnętrze bacówki atakuje dymem, zapachem wędzonego sera i narzędziami liczącymi nawet kilkadziesiąt lat. Nieco dalej od Zakopanego w Dolinie Kościelska warto odwiedzić bacówkę Józefa Słodyczki Maśniaka.

 Przeglądając fora internetowe poświęcone oscypkom można się również przekonać, że doskonała opinią cieszy się bacówka ulokowana na Rusinowym Polu. Niezwykły smak oscypków z tej bacówki tkwi w właśnie w Rusinowej Polanie gdzie nadal kultywowany jest wypas kulturowy. Obecnie bacówka jest własnością Stanisława Rychtarczyka.

 Przytoczone powyżej bacówki to tylko jedne spośród 52 innych bacówek, w których to oscypek wytwarzany jest tradycyjnymi metodami.