Backpacking to filozofia

Backpacking

 Od kilkunastu lat istnieje w naszym kraju rozwijająca się moda na backpacking. To angielskie słowo oznacza po prostu podróżowanie z plecakiem. Jeszcze do niedawna kojarzone było głównie ze studenckimi wyprawami, które nie mają wielkich budżetów. Dziś ta forma podróżowania zyskuje sobie coraz większą liczbę zwolenników wśród wielu ludzi. Stała się czymś w rodzaju filozofii.

Dla kogo backpacking?

Backpacking wybierają ludzie, których teoretycznie stać na opłacenie zorganizowanego wypoczynku all inclusive, oferowanych przez biura podróży. Powiększa się jednak grupa ludzi szukająca czegoś więcej niż spędzania całych dni nad hotelowym basenem lub uczestniczeniem w z góry zaplanowanych imprezach przeznaczonych specjalnie dla turystów.

Podróżowanie z plecakiem staje się alternatywą pomagającą naprawdę poznać kraj, który zwiedzamy. Osoby te cenią nie tylko wolność wyboru własnej trasy i możliwość jej modyfikacji w dowolnym momencie, ale przede wszystkim wspomnianą wyżej autentyczność przeżycia.

Oczywiście, turysta zawsze pozostanie obcym, kimś z zewnątrz, kto jedynie obserwuje życie rdzennych mieszkańców odwiedzanego kraju czy regionu, ale ta forma spotkania z inną kulturą jest niewątpliwie bardziej naturalna niż obserwacje poczynione w punktach typowo turystycznych lub zza szyby klimatyzowanego autobusu.

Backpacking rozwija się także za pomocą telewizji. Od lat obecne programy podróżnicze dziś gromadzą tłumy przed ekranami, a książki będące opisami takich peregrynacji nierzadko stają się prawdziwymi bestsellerami.

Odbiorcy tego typu przekazu nie chcą już słuchać bądź czytać suchych hermetycznych zapisów przypominających encyklopedyczne zapiski najeżone datami i faktami. Dużo większym powodzeniem cieszą się właśnie osobiste notatki i wrażenia z podróży, nierzadko okraszone jedynie wzmiankami o zabytkach, kulturze lub kuchni danego kraju.

Backpacking mógł rozwinąć się ostatnio dzięki wzrostowi dostępności infrastruktury. Taniejące bilety lotnicze sprawiają, że podróżowanie nie jest już tak kosztowne jak było choćby niespełna dwie dekady temu.

Wzrost liczby tanich hosteli w centrum miast oraz szeroki wybór pokojów do wynajęcia sprawił, że podróżowanie z plecakiem upowszechnia się w szybkim tempie.

Jedno jest pewne – backpacking silnie uzależnia. Tę prostą prawdę potwierdza każdy miłośnik tej formy turystyki. Jeden raz wystarczy by przepaść z kretesem i podróżować właśnie w ten sposób. Spróbujcie sami.